Strona główna | O nas | Cennik | Aktualności | Kontakt | Praca

Częste problemy:

Blizny
Cellulit
Nadpotliwość
Owłosienie
Przebarwienia
Rozstępy
Rozszerzone naczynka
Rumień
Sucha skóra
Tatuaż
Tłusta skóra
Trądzik
Trądzik różowaty
Usta
Włókniaki
Wrastający paznokieć
Wypadanie włosów
Zmarszczki
Znamiona

Usuwanie blizn, rosztępów, zmarszczek - laser frakcyjny MOSAICMosaic - laser frakcyjny

Aparat MOSAIC F1 jest laserem medycznym z certyfikatami FDA i CE. Zastosowane w nim rozwiązania stanowią szczyt obecnej techniki laserowej a osiągane rezultaty regeneracji i odnowy skóry przy zachowaniu tak minimalnej inwazyjności są przełomowe. Zasada działania lasera polega na tworzeniu wielu, bardzo małych, ale głębokich kolumn oparzeń (Necrotic Colums) o gęstości od 50 do 2000 na cm2 skóry. Strefy oparzeń powstają pod wpływem wiązki lasera światłowodowego Erb:szkło, o długości fali 1550 nm i maksymalnej energii 120 mJ, skanowanej komputerowo stochastycznie po powierzchni skóry. Jest to w tej chwili najsilniejszy i najbardziej skuteczny aparat tego typu – Fraxel 1500 firmy Reliant osiąga tylko 70 mJ.

Odbudowa skóry Powyższa ilustracja ukazuje mikroskopijne wiązki lasera, które tworzą w skórze kolumny oparzeń. Dzięki naturalnemu procesowi regeneracji skóry kolumny oparzeń zarastają nową zdrową tkanką.

Zasadą micro fractional technologi – techniki mikro punktowej, wybiórczej foto termolizy jest zachowanie wysp nieuszkodzonej skóry między obszarami nekrotycznymi. Dzięki zachowanej siateczce zdrowej skóry, możliwy jest gwałtowny proces gojenia, który przebiega bez powstawania ran. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii 3-5 zabiegów, gdyż w jednym zabiegu zniszczeniu ulega tylko mała część powierzchni skóry poddanej zabiegowi – ok 15 do 25% (stąd nazwa typu lasera fraction- ułamek, część). Pełne i ostateczne efekty odnowy skóry uzyskuje się 4-6 tygodni po zabiegu, kiedy kończy się proces odnowy skóry.

Wskazania do zabiegów laserem Mosaic:

Zabiegi mogą być wykonywane na dowolnej części ciała zarówno kobiet, mężczyzn i dzieci. Przed zabiegiem nie trzeba wykonywać próby laserowej, natomiast zalecane jest znieczulenie kremem EMLA (ok godz. przed) i/lub zastosowanie nawiewu zimnego powietrza.

Efektem zabiegu prowadzonego laserem MOSAIC jest pełna regeneracja i znaczna poprawa jędrności skóry. Zanikają blizny pourazowe, oparzeniowe, potrądzikowe, rozstępy. Uzyskuje się spłaszczenie lub likwidację zmarszczek, zamknięcie rozszerzonych porów, znikają przebarwienia posłoneczne, starcze i inne. Uzyskane efekty są porównywalne tylko z głęboką dermabrazją laserem CO2 ze skanerem jednak przy nieporównywalnie mniejszych skutkach ubocznych, o wiele krótszym czasie gojenia i praktycznie zerowym ryzykiem powikłań!


Poniższe zdjęcia przedstawiają rezultaty usuwania blizn laserem MOSAIC


blizny Usuwanie blizn

blizny Usuwanie blizn

blizny Usuwanie blizn

blizny Usuwanie blizn

Należy jednak pamiętać, że w jednym zabiegu działa się tylko na ok 15-25% powierzchni skóry w wybrany obszarze. Pełna regeneracja skóry i ostateczne efekty zostaną osiągnięte po zrealizowaniu serii 3-5 zabiegów.

Ubocznym działaniem lasera MOSAIC jest zaczerwienienie i lekkie oparzenie skóry (jak po oparzeniu słonecznym), którego nasilenie zależy od stopnia agresywności zabiegu (tzn. dawki zaaplikowanej energii). Zaczerwienienie skóry i lekki obrzęk znikają po 1-3 dni.


MOSAIC - Pytania i odpowiedzi

Co to jest laser frakcyjny lub laser typu fraksel?

Technologia typu "fraksel" jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanej w dermatologii - laser światłowodowy zbudowany z włókna szklanego domieszkowanego erbem (laser Er:szkło), pompowany diodami, wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy, rozrzucanych równomiernie po skórze głowicą skanującą, jak spray'em. Efektem działania jest odmładzanie skóry z uszkodzeniami posłonecznymi, wygładzanie zmarszczek oraz blizn bez tworzenia widocznych ran z długim okresem bolesnego leczenia.

W jaki sposób działa laser Mosaic?

Inaczej niż stosowane do tej pory lasery, Mosaic nie naświetla lub odparowuje jednorodnie powierzchni skóry, ale "dziurkuje" ją tysiącami mikroskopijnych kolumn, pozostawiając wokół "studni oparzeń" siateczkę utworzoną z wysp zdrowej, nie uszkodzonej skóry. Dzięki temu proces leczenia rozwija się bardzo szybko i bez tworzenia widocznej rany.

Jak wiele zabiegów trzeba wykonać?

W jednym zabiegu uszkadza się nie więcej niż 15- 25% powierzchni skóry poddanej zabiegowi, stąd wynika konieczność powtórzenia zabiegu 3-5 razy, aby doprowadzić do pełnej wymiany skóry na nową. Typowa przerwa między zabiegami to 4-5 tygodni, w zależności od tego jak agresywny był poprzedni zabieg.

Na jakich rejonach twarzy lub ciała może być stosować laser Mosaic ?

Laser Mosaic z fraksel technology może być stosowany na dowolnej części ciała (poza śluzówkami), gdzie potrzebne jest wygładzenie skóry. W przeciwieństwie do poprzednich technik laserowego wygładzania skóry, w których dochodziło do odparowania całej powierzchni skóry, teraz po zabiegu, większa część powierzchni skóry pozostaje nieuszkodzona i to jest tajemnicą gwałtownego, szybkiego procesu gojenia. Ten mechanizm działania otwiera możliwość wygładzania skóry na szyi i dekolcie, obszarach które nie tolerowały poprzednich metod laserowego wygładzania.

Jakie są inne zabiegi odmładzające dla skóry z objawami foto-starzenia / uszkodzeń po słonecznych/ i zmarszczkami, poza laserem typu fraksel?

Skóra na twarzy z uszkodzeniami posłonecznymi tradycyjnie jest odnawiana głębokim peelingiem i ablacją laserową. To są zabiegi inwazyjne i towarzyszy im zawsze znaczne ryzyko oraz długie gojenie i nie mogą być prowadzone na innych obszarach poza twarzą. Gdzie indziej można zastosować techniki bezinwazyjne, thermage, peeling laserowy, dermabrazje czy terapię fotodynamiczną, ale z mniej widocznym i krócej trwającym efektem.

Czy laserowa technika frakseli jest bezpieczna?

Jakkolwiek technologia typu "fraksel" jest młoda i brak jest wieloletnich obserwacji, to mimo przeprowadzenia tysięcy zabiegów nie ma do dzisiaj doniesień o powstawaniu blizn czy infekcjach wywołanych zabiegami. Przy wysokich energiach, stosowanych przy głębokich zmianach, mogą pojawić się pęcherze i przejściowe odbarwienie skóry, szczególnie u pacjentów z wyższymi fototypami skóry.

Czy zabieg laserem Mosaic jest (bardzo?) bolesny?

Przy energiach impulsu powyżej 10 mJ mamy uczucie przykrego mrowienia. Przy wyższych energiach, zastosowanie kremu znieczulającego (EMLA) na co najmniej 1 godzinę przed zabiegiem, znosi całkowicie ból w trakcie zabiegu. Przy najwyższych energiach >20mJ i dużych powierzchniach, można zastosować lokalne znieczulenie zastrzykiem. Laser Mosaic, nawet przy wyższych energiach, jest znacznie mniej bolesny niż aparat IPL.

Ile czasu trwa zabieg?

Zabiegi (naświetlanie laserem) trwają od 10 min do nawet 1,5 godz., w zależności od powierzchni zabiegu. Planując wizytę w klinice, trzeba uwzględnić jeszcze ok. 30 - 40 min na znieczulenie kremem EMLA oraz na chłodzenie po zabiegu od kilku do max 45 min.

Jak szybko mogę powrócić do normalnej aktywności?

Po zabiegu na skórze, pojawia się zaczerwienienie i lekkie opuchniecie. Może też pojawić się przejściowa wysypka, jak przy uczuleniach. Skóra wygląda, jak po przesadnym opalaniu na słońcu, ze wszystkimi charakterystycznymi dla tego stanu dolegliwościami, które szybko mijają po kilku godzinach, tym szybciej im konsekwentniej stosujemy wszystkie środki używane przy oparzeniu słonecznym. Zaczerwienienie mija po 3-5 dniach, obrzęk nasila się po 2 dniach i po 3-4 znika. Później skóra nieco brązowieje i się złuszcza. Po tygodniu skóra wraca do normalnego wyglądu. Jeżeli stosowano znieczulenie iniekcją, to w miejscu wkłucia mogą pojawić się przejściowe siniaki. Bardzo rzadko, przy najwyższych mocach, na pewnych obszarach skóry pęcherze mogą się wygajać tworząc strupki. Jeżeli u pacjentki zastosowano doustne środki znieczulające to nie może ona prowadzić do następnego dnia. W innym wypadku można natychmiast po zabiegu powrócić do normalnej aktywności życiowej, unikając: słońca i gorących kąpieli.

Kiedy zobaczę efekty zabiegu?

Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. W dużej części wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. To nie jest ostateczny efekt zabiegu - skórę uszkadza się szybko, ale na przetworzenie kolagenu potrzeba czasu; od 3 do 5 tygodni. Wtedy widoczne już są trwale efekty odnowy skóry. Odbudowa skóry będzie doskonale widoczna po 4-5 tygodniach od zakończeniu serii 3-5 zabiegów. Przebudowa kolagenu będzie jednak trwała nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu.

Czy efekty zabiegów przeprowadzonych laserem Mosaic są trwałe?

Zmiany w naskórku i kolagenu w skórze właściwej wywołane zabiegami lasera Mosaic są trwałe. Obiektywne badania wykazały, że pozytywne zmiany wywołane zabiegami, nie cofają się po 6 miesiącach po ich zakończeniu. Jednak - słońce, czas i siła ciążenia - robią swoje i żaden laser nie może zatrzymać upływu czasu, choć laser Mosaic może czas cofnąć, i to o wiele sezonów.

Przeciwwskazania i ograniczenia - czy są?

Jaka jest różnica pomiędzy urządzeniem Fraxel firmy Reliant, a laserem Mosaic firmy Lutronic?

Zasada działania, typ lasera i długość fali wiązki są takie same w Mosaic, jak w oryginalnym frakselu. Nie jest to w żadnym stopniu "podróba" tylko rozwinięcie metody zastosowanej we frakselu firmy Reliant. Fraksel wymaga pokrycia skóry przed zabiegiem niebieskim barwnikiem i bez niego nie działa. Mosaic pracuje bez barwnika, co wspaniale ułatwia obserwację zmian zachodzących w skórze pod wpływem naświetlania. Fraksel tworzy regularny wzór punktów przegrzania (MTZ) o zadanej z góry gęstości; 125 lub 250 na cm2. Mosaic "rozpyla" impulsy po skórze, gęstość ich jest dowolna i zależy od lekarza. Chaotyczny, przypadkowy rozkład skanowanych punktów powoduje, że przy kolejnym przejściu, szansa na naświetlanie w tych samych punktów jest dużo mniejsza niż przy regularnym rozkładzie "dziurek" fraksela. Skutek jest taki, że zabiegi Mosaiką prowadzi się prościej, precyzyjnie dobierając agresywność naświetlania do uzyskanej reakcji skóry. Praca z niebieskim barwnikiem na tyle „maskowała” zmiany wywołane działaniem lasera, że w najnowszym modelu urządzenia firmy Reliant; "Fraxel 1500" zrezygnowano ze stosowania barwnika.

UWAGA!!! Laserem typu "fraksel" nie jest żaden laser Er:YAG, którego wysoka absorbcja w wodzie nie pozwala wiązce przedostać się w głąb skóry. Nawet lasery Er:YAG z wydłużonym impulsem nie stworzą kolumn oparzeń tylko dostarczą niewileką ilość ciepła wgłąb, która nie zaowocuje regenreacją włokien kolagenowych. Laserem typu "fraksel" nie jest również żadne inne źródło światła IPL lub dowolny laser, który worzystuje mikrosoczewki. Tuż za soczewką dochodzi do rozognisokawania wiązki co nie tworzy kolumn oparzeń tylko dużą powierzchnię grzejącą