Strona główna | O nas | Cennik | Aktualności | Kontakt | Praca

Częste problemy:

Blizny
Cellulit
Nadpotliwość
Owłosienie
Przebarwienia
Rozstępy
Rozszerzone naczynka
Rumień
Sucha skóra
Tatuaż
Tłusta skóra
Trądzik
Trądzik różowaty
Usta
Włókniaki
Wrastający paznokieć
Wypadanie włosów
Zmarszczki
Znamiona

Laserowe usuwanie tatuaży

Jaki rodzaj tatuażu nadaje się do usunięcia?

Generalnie wszystkie formy tatuażu, a więc tatuaże profesjonalne, nieprofesjonajne, kosmetyczne typu makijaż permanentny oraz powstałe w wyniku zabrudzenia podczas wypadku czy zranienia dają sie usunąć laserowo w min 90%. Odbywa się to w serii zabiegów. Po każdym zabiegu tatuaż ulega rozjaśnieniu.
Efekt możliwy do osiągnięcia w optymalnym przypadku ukazują poniższe zdjęcia.

usuwanie tatuaży usuwanie tatuaży

Jakie systemy laserowe są odpowiednie do usuwania tatuaży?

Usunięcie barwnika ze skóry jest możliwe za pomocą różnych systemów laserowych. Do obecnego standartu należą przede wszystkim lasery z tz Q-switch-em dającym bardzo krótki impuls (mierzony w nanosekundach) o dużej energi. Są to najczęściej aleksandrytowy Q-switch, Nd:YAG Q-switch i rubinowy Q-switch. Wcześniej używane do usuwania tatuaży lasery ablazyjne nie odpowiadają już dzisiejszym standartom. Mowa tutaj o laserach argonowych i CO2, których działanie polega na odparowaniu naskórka wraz z znajdującym się w nim tatuażem. Taka metoda powodowała długo gojące się rany w wyniku których często w miejscu tatuażu powstawały brzydkie blizny. Duże ryzyko powstania bliz występuje również przy zastosowaniu tzw. lasera IPL i nie jest wskazane jego stosowanie do usuwania tatuaży

Laser Nd:Yag Q-switch

Laser Spectra VRMW naszym centrum do usuwania tatuaży stosujemy profesjonalny laser medyczny dużej mocy "Spectra VRM". "Spectra" to laser o znakomitych parametrach wykazujący wysoką skuteczność, pozwalający znacznie zredukować ilość koniecznych zabiegów. Bardzo ładnie usuwają się tatuaże ciemne (czarne, ciemnoniebieskie) oraz niektóre odcienie czerwonego. Problematyczne do usunięcia są kolory jasne: odcienie pomarańczu, żółtego, różowego, kolory pastelowe oraz odcienie zieleni.
Zalety laserowego usuwania tatuaży

Używany przez nas laser Nd:YAG Q-switch jest systemem odpowiadającym najnowszym standartom i zmniejsza ryzyko powstania blizn czy powikłań do minimum. Zabieg jest mało bolesny (wykonanie tatuażu jest bardziej bolesne) i znieczulenie miejscowe nie jest konieczne.

Możliwe skutki uboczne

Strzały lasera powodują delikatne powierzchowne uszkodzenia naskórka, które szybko się goją. Po kilku dniach drobne strupki odpadają odkrywając zaczerwieniony naskórek, który należy chronić przed słońcem (w razie konieczności kremem z wysokim faktorem). Istnieje bardzo niewielkie ryzyko powstania blizn z wyjątkiem przedwczesnego zrywania strupków i ewentualnej infekcji (rzadko). Prawie po każdym zabiegu usunięcia tatuażu występują czasowo przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry w miejscu zabiegu. W większości przypadków zanikają one w czasie 1-3 lat po zabiegu. W rzadkich przypadkach dochodzi do trwałych zmian, które jednak zazwyczaj są delikatne, ledwo widoczne i tym samym przez pacjentów akceptowane.

Kiedy zabieg nie jest możliwy

Rzadko niektóre pigmenty reagują na światło lasera zmianą koloru, lub powodują reakcje alergiczne. Te niekorzystne efekt są zazwyczaj wykluczane w próbie laserowej. Również osoby o bardzo ciemnym kolorze skóry oraz murzyni stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. Przy Tatuażach o bardzo dużej powierzchni, np. całe plecy nie zaleca się usunięcia tatuażu.

Przebieg zabiegu

Zabieg poprzedzany jest konsultacją z próbą laserową kwalifikującą do zabiegu. Usuwanie tatuaży w jednym zabiegu jest przeważnie niemożliwe. Liczba koniecznych zabiegów zależy od koloru lub ilości występujących kolorów, wielkości, gęstości "upakowania" barwnika jego głębokości oraz indywidualnej reakcji na laser. Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego względnie 90%-owego usunięcia 3-6 zabiegów. Profesjonalne tatuaże, które zazwyczaj cechuje duża gęstość i silne pigmenty wymagają min 6 zabiegów. Pomiędzy zabiegami powinna być min. 4 tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem tatuażu. Zabieg trwa w zależności od rozmiaru od 5-60 minut. Po zabiegu tworzy się delikatny strupek, który w celu uniknięcia infekcji należy smarować maścią dezynfekująca i w żadnym przypadku nie należy próbować go zrywać (grozi to powstaniem blizny). Po odpadnięciu strupka ukażą się części blednącego stopniowo tatuażu. Miejsce zabiegu będzie zaczerwienione.

Koszty

Koszt pojedyńczego zabiegu ustalany jest indywidualnie podczas konsultacji i zależy przede wszystkim od wielkości tatuażu.
Dla przykładu orientacyjny koszt jednego zabiegu dla tatuażu wielkości 5x5 cm wyniesie 250 Dla tatuaży większych koszt będzie odpowiednio większy.
Z powodu niemożliwej do przewidzenia ilości koniecznych zabiegów, całkowitego koszu usunięcia tatuażu nigdy nie można przewidzieć dokładnie.