Strona główna | O nas | Cennik | Aktualności | Kontakt | Praca

Częste problemy:

Blizny
Cellulit
Nadpotliwość
Owłosienie
Przebarwienia
Rozstępy
Rozszerzone naczynka
Rumień
Sucha skóra
Tatuaż
Tłusta skóra
Trądzik
Trądzik różowaty
Usta
Włókniaki
Wrastający paznokieć
Wypadanie włosów
Zmarszczki
Znamiona

Trądzik

Co to jest trądzik?

Trądzik pospolity jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Występuje u ponad 80% osób w wieku 12-24 lata oraz coraz częściej u osób 30-40 letnich. Nie leczony może mieć przewlekły przebieg i pozostawić trwałe ślady jak: przebarwienia, blizny oraz zaburzenia emocjonalne. Jest chorobą obejmującą okolice łojotokowe(najczęściej twarz, okolicę międzyłopatkową oraz ramiona, czyli w miejscach gdzie występuje największa ilość gruczołów łojowych). Charakterystyczne zmiany to zaskórniki, grudki , krosty, torbiele ropne i blizny czyli potocznie mówiąc "wągry i pryszcze". Przyczyną zmian trądzikowych jest przerost gruczołów łojowych ,łojotok, nadmierne rogowacenie , obecność bakterii (np. .Propioniobacterium acnes), zaburzenia hormonalne, odczyn zapalny, uwarunkowania genetyczne czy nawet czynniki psychologiczne , fizykalne i zaburzenia immunologiczne.

Dlaczego pojawia się trądzik?

1. Łojotok nadmiar produkcji łoju (sebum)
U pacjentów chorych na trądzik zmiany hormonalne prowadzą do nadmiernej stymulacji gruczołów łojowych, co powoduje nadprodukcję łoju oraz doprowadza przerostu gruczołów łojowych. Zjawisko to jest bardzo powszechne w okresie dojrzewania, może jednak trwać dość długo i występować u osób 30-40 letnich.

2. Nadmierne rogowacenie (hiperkeratoza)
U pacjentów chorych na trądzik, komórki ujścia mieszka włosowego ulegają nadmiernemu namnażaniu (jedną z przyczyn jest obecność łoju w górnych warstwach skóry, w ujściu gruczołu łojowego oraz obecność bakterii). Zjawisko to zwane jest hiperkeratozą, prowadzi do zwęzenia kanału wyprowadzającego i powstania czopu, który blokuje ujście mieszka włosowego uniemożliwiając tym samym wydostanie się łoju. Takie zatrzymanie łoju przyczynia się do powstawania zmian trqdzikowych: początkowo mikrozaskórników (widoczne białe główki), a następnie zaskórników otwartych (czarne główki -wągry).

3. Namnażanie się bakterii (P. acnes)
U pacjentów chorych na trądzik dochodzi do nadmiernego namnażania się bakterii (Propionibacterium acnes-odgrywającego główną rolę w powstawaniu trądzika) normalnie występujących na powierzchni zdrowej skóry. Bakteria ta wydziela różnego rodzaju substancje podrażniające do tkanek otaczających, niszczy ściany gruczołow łojowych, w rezultacie treść zaskórników wydostaje się i wywołuje reakcję na ciało obce oraz nasila proces zapalny. Pojawiają się zaczerwienione, bolesne zmiany skórne.

Nie martw się, trądzik można wyleczyć!!!

Leczenie trądziku należy zacząć jak najwcześniej gdyż w zaawansowanym stadium pozostawia trwałe zmiany w postaci blizn i przebarwień. Podejmując leczenie trądziku należy zdać sobie z tego sprawę iż jest to kuracja długotrwała i wymaga od pacjenta wytrwałości. Nie można wyleczyć trądziku w tydzień czy nawet miesiąc. Należy przygotować się na min. 6-cio miesięczną kurację.

1. Leczenie farmakologiczne
środki farmakologiczne przepisywane są przez lekarza i zależą od rodzaju trądziku, stopnia jego nasilenia oraz rodzaju skóry. Istnieją dwa rodzaje leczenia farmakologicznego:
a) leczenie miejscowe: ten typ leczenia ma na celu zlikwidowanie zaskórników i zmian zapalnych przy pomocy środków (kremy, żele itp) podawanych zewnętrznie, bezpośrednio na miejsce występowania trądziku.
b) leczenie ogólne, środki doustne: środki przyjmowane doustnie to głównie tabletki (antybiotyki, kuracja hormonalna, izotretinoina, preparaty witaminowe , cynk).

2. Zabiegi medyczne
W leczeniu trądzika stosuje się nie tylko preparaty farmakologiczne ogólne i miejscowe, ale także różne zabiegi , które pozwalają na likwidację zmian grudkowych, blizn, przebarwień oraz pozwalają utrzymać efekty leczenia.

3. Produkty dermokosmetyczne
Niezależnie od stosowania środków farmakologicznych , zabiegów proces leczenia można wspomagać używając produktów dermokosmetycmych do pielęgnacji skóry. Przy zmianach trądzikowych powinno się używać łagodnych środków myjących. Należy unikać mydeł i detergentów .Można stosować tylko preparaty tzw. mydło bez mydła , żele , specjalne wody micellarne. Bardzo ważna jest pielęgnacja odpowiednimi preparatami ,jak nawilżanie, odżywianie, matowienie i ograniczenie produkownej ilości loju. W trakcie leczenia dobierane są odpowiednie dermokosmetyki do pielęgnacji skóry , które pozwalają w póżniejszym okresie utrzymać efekty leczenia. Polecane produkty to preparaty z pogranicza leku i kosmetyku , które są przebadane i nie kolidują ze stosowanym leczeniem, Preaparty te są do nabycia tylko w aptekach lub gabinetach lekarskich (np. produkty La Roche PosaY, SVR, Bioderma, Iwostin, Avene)

4. Zabiegi kosmetyczne
zabiegi kosmetyczne do skóry tłustej

Najczęściej stosowane w leczeniu są:


Zabiegi zwłaszcza w leczeniu skojarzonym przynoszą znakomite efekty leczenia.

trądzik trądzik

trądzik trądzik

trądzik trądzik

trądzik trądzik


Prawda czy fałsz?

Trądzik i jedzenie:
nie udowodniono dotychczas, aby niektóre rodzaje pożywienia (np. czekolada) wpływały na powstawanie trądziku. Nie Istnieje żadna specjalna, rekomendowana dieta.

Trądzik i słońce:
nie jest konieczne unikanie słońca. Należy jednak pamiętać, że poprawa stanu skóry po ekspozycji na słońce jest krótkotrwała. Później występuje nasilenie objawów trądziku. Także jeśli jest prowadzone leczenie nie zawsze można korzystać ze słońca, są preparaty, które "nie lubią się ze słońcem".

Trądzik i golenie:
używaj produktów do golenia przeznaczonych dla Twojego typu skóry. Nie używaj płynów po goleniu zawierających alkohol, ponieważ mogą wywoływać podrażnienia.

Trądzik i wyciskanie:
nie należy wyciskać zaskórników. Może to spowodować uszkodzenie skóry i powstawanie blizn. Zabiegi oczyszczania należy wykonać tylko po konsultacji z lekarzem w odpowiednim gabinecie, warunkach i przy użyciu odpowiedniego sprzętu (np. kawitacji ultradźwiękowej)

Kosmetyki:
wybierz produkty o lekkiej konsystencji, specjalnie przeznaczone dla skóry tłustej z problemami.

Stres:
nie jest bezpośrednią przyczyną trądziku, może jednak wpłynąć na znaczne pogorszenie się stanu skóry. Zaobserwowano, że w okresie sesji u studentów nasilają się zmiany trądzikowe.

Trądzik i infekcje:
Trądzik nie jest chorobą zakaźną i nie można zarazić się nim od innych osób, ale nie należy używać wspólnych kosmetyków, ręczników itp.

Trądzik i seks:
Trądzik nie jest związany aktywnością seksualną. Twierdzenie, że trądzik znika po seksie to mit.